Reel net kâr %49.9 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %57.3 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %5.4 → %12.8 (genişledi)
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺16M |
₺17M |
%-49.9 |
₺348M |
₺372M |
%5.0 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺-29M |
₺-34M |
%-318.2 |
₺740M |
₺871M |
%-10.1 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺13M |
₺16M |
%-59.6 |
₺721M |
₺886M |
%4.4 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺-29M |
₺-39M |
%-181.8 |
₺508M |
₺671M |
%-10.9 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺-34M |
₺-47M |
— |
₺592M |
₺828M |
— |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
— |
— |
— |
— |
— |
— |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺-82M |
₺-135M |
%-259.6 |
— |
— |
— |
| 2024/6 |
%72 |
×1.78 |
₺-47M |
₺-85M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (9.94), TRAMA-99 çizgisinin %27.6 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 9.94
TRAMA: 13.7208
Difference: %-27.6
Net Kâr Marjı
%4.6
Net kâr marjı %4.6 — pozitif ancak düşük. Bir önceki çeyreğe göre +8.5 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%-0.0
ROE %-0.0 — negatif özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%16.3
FAVÖK marjı %16.3 — iyi operasyonel performans.
Brüt Kâr Marjı
%12.8
Hasılat başına brüt kâr %12.8. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-0.7
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-0.7'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
PD/DD Oranı
0.78x
Sector: 2.18x
PD/DD 0.78x — sektör medyanının (2.18x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
11.4x
Sector: 10.0x
EV/EBITDA 11.4x — sektör medyanının (10.0x) %13 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
0.85x
Cari oran 0.85x — kısa vadeli yükümlülükler dönen varlıkları aşıyor. Likidite riski.
Net Borç / EBITDA
4.2x
Net Borç/EBITDA 4.2x — yüksek borç yükü. Borç servisi baskı oluşturuyor.
Borç / Özkaynak
0.42x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
1.9x
Faiz karşılama 1.9x — sınırlı tampon. Kârlılık düşerse sıkışabilir.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%-41.2
Hasılat yıllık %-41.2 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%+147.3
Net kâr zararlıdan kârlıya döndü (2026/3). Önemli iyileşme.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
55/100
İyi sağlamlık (55/100). Şirket genel olarak dengeli bir finansal profil gösteriyor; bazı alanlarda iyileştirme potansiyeli mevcut.
Güçlü
Potansiyel
+42.1%
Artı %42.1 beklenen değer (14.13) ile güncel fiyat karşılaştırması. 2/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %51.
Bileşenler: PD/DD hedefi: 27.55 | EV/EBITDA hedefi: 8.78
Damodaran Değerleme
33/100
Düşük Damodaran skoru (33/100). ROIC (%-0.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Zayıf
Dalio Risk Analizi
40/100
Yüksek borç riski (40/100). Faiz karşılama oranı 1.9x — zayıf, kırılgan. Borç/EBITDA 4.2x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 63/100 | Borç Servis: 46/100 | Kalite: 34/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-0.4
ROIC (%-0.4) sermaye maliyetinin (33.4%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %33.4
Borç Döngüsü Fazı
Daralma
Yüksek borç servisi + düşen gelirler kombinasyonu. Bilanço baskı altında.
Piotroski F-Score
2/9
Zayıf Piotroski (2/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Zayıf
Graham İçsel Değer
—
Şirket zarar ediyor (HBK = -0.2944 TL) — Graham formülü pozitif kâr gerektirir
⚖️ Sector Comparison
Sektörden %64 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %13 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 33.8 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
BMSCH — Participation Finance Compliance
Loading…