Reel net kâr %94.2 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %10.4 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %30.8 → %36.3 (genişledi)
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺4M |
₺4M |
%-94.2 |
₺8M |
₺8M |
%1.2 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺63M |
₺75M |
%+118913.7 |
₺8M |
₺9M |
%21.4 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺-50,973 |
₺-62,640 |
%-100.9 |
₺6M |
₺7M |
%-0.0 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺-5M |
₺-7M |
%-253.3 |
₺5M |
₺7M |
%-2.1 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺3M |
₺5M |
%-58.0 |
₺7M |
₺10M |
%1.4 |
| 2024/12 |
%44 |
×1.54 |
₺7M |
₺11M |
%-5.0 |
₺6M |
₺9M |
— |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺-7M |
₺-11M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
TRAMA-99 Trend — Güçlü Düşüş Trendi
Fiyat (12.02), TRAMA-99 çizgisinin %18.5 altında. Belirgin düşüş trendi. Teknik açıdan güçlü direnç TRAMA çizgisi.
Price:: 12.02
TRAMA: 14.743
Difference: %-18.5
Net Kâr Marjı
%52.9
Net kâr marjı %52.9 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre -769.9 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%5.4
ROE %5.4 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%-1239.3
FAVÖK marjı %-1239.3 — operasyonel zarar.
Brüt Kâr Marjı
%36.3
Hasılat başına brüt kâr %36.3. Sektöre bağlı olarak değerlendirin.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%143.3
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %143.3'i. Güçlü FCF üretimi — kâr kalitesi yüksek.
F/K Oranı
8.7x
Sector: 35.6x
F/K 8.7x — sektör medyanının (35.6x) %76 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı
0.41x
Sector: 2.21x
PD/DD 0.41x — sektör medyanının (2.21x) çok altında. Defter değerine göre ucuz.
EV/EBITDA
28.4x
Sector: 9.7x
EV/EBITDA 28.4x — sektör medyanının (9.7x) %191 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Cari Oran
9.84x
Cari oran 9.84x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Faiz Karşılama Oranı
5.2x
Faiz karşılama 5.2x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%+8.0
Hasılat yıllık %8.0 büyüdü — pozitif ancak yavaş büyüme.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%+23.6
Net kâr yıllık %23.6 artmış — güçlü kâr büyümesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
72/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (72/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+74.8%
Artı %74.8 beklenen değer (20.98) ile güncel fiyat karşılaştırması. 3/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %64.
Bileşenler: FK hedefi: 36.00 | PD/DD hedefi: 36.00 | EV/EBITDA hedefi: 4.12
Damodaran Değerleme
23/100
Düşük Damodaran skoru (23/100). ROIC (%-4.4) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor. Eksik/sorunlu: DCF hesaplanamadı (faaliyet kârı veya nakit akışı eksik).
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
82/100
Düşük borç riski (82/100). Faiz karşılama oranı 5.2x — güçlü.
Kaldıraç: 100/100 | Borç Servis: 95/100 | Kalite: 28/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%-4.4
ROIC (%-4.4) sermaye maliyetinin (45.0%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %45.0
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl borç/varlık verisi yok → kaldıraç azalması kontrol edilemedi (C5)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺30.0
Graham değeri (₺30.0) güncel fiyatın %150.0 üzerinde — değer yatırımı açısından cazip.
Ucuz
⚖️ Sector Comparison
Sektör medyanının %76 altında — ucuz
Sektörden %81 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %191 daha yüksek EV/EBITDA
ROIC 49.4 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
AVTUR — Participation Finance Compliance
Loading…