Reel net kâr %83.9 düştü — nominal artış enflasyonu karşılayamıyor
Reel hasılat %15.2 düştü — fiyatlama gücü yetersiz
Reel brüt kâr marjı %71.3 → %43.3 (daraldı)
Yıllık %31 enflasyon altında eziliyor — reel küçülme
| Quarter |
CPI YoY |
Deflator |
Nominal Net Profit |
Real Net Profit |
Real Growth |
Nominal Revenue |
Real Revenue |
Reel ROE |
| 2026/3 |
%31 |
×1.07 |
₺14M |
₺15M |
%-83.9 |
₺75M |
₺81M |
%2.3 |
| 2025/12 |
%31 |
×1.18 |
₺78M |
₺92M |
%+315.1 |
₺81M |
₺95M |
%14.3 |
| 2025/9 |
%33 |
×1.23 |
₺18M |
₺22M |
%-72.8 |
₺148M |
₺182M |
%3.3 |
| 2025/6 |
%35 |
×1.32 |
₺62M |
₺82M |
%-39.1 |
₺257M |
₺340M |
%12.1 |
| 2025/3 |
%38 |
×1.40 |
₺96M |
₺134M |
%+47.9 |
₺161M |
₺225M |
%20.5 |
| 2024/9 |
%49 |
×1.64 |
₺55M |
₺91M |
— |
— |
— |
— |
Fundamental & Technical Analysis
↔
TRAMA-99 Trend — TRAMA Yakınında
Fiyat (39.38), TRAMA-99 çizgisi (38.19) ile yakın seviyede (%+3.1). Önemli karar bölgesi — kırılım yönü trendi belirleyecek.
Price:: 39.38
TRAMA: 38.189
Difference: %+3.1
Net Kâr Marjı
%18.4
Net kâr marjı %18.4 — sağlıklı seviyede. Bir önceki çeyreğe göre -78.7 puan düşüş.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM)
%4.8
ROE %4.8 — düşük özkaynak getirisi.
FAVÖK Marjı
%116.9
FAVÖK marjı %116.9 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı
%43.3
Hasılat başına brüt kâr %43.3. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM)
%-26.1
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-26.1'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
F/K Oranı
16.6x
Sector: 17.1x
F/K 16.6x — sektör medyanına (17.1x) kıyasla makul seviyelerde.
PD/DD Oranı
1.18x
Sector: 1.48x
PD/DD 1.18x — sektör medyanı (1.48x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA
5.4x
Sector: 7.6x
EV/EBITDA 5.4x — sektör medyanı (7.6x) ile uyumlu.
Cari Oran
3.69x
Cari oran 3.69x — kısa vadeli yükümlülüklerin 2 katı dönen varlık mevcut. Çok sağlıklı likidite.
Net Borç / EBITDA
0.9x
Net Borç/EBITDA 0.9x — çok düşük borç yükü. Şirket hızla borcunu ödeyebilir.
Borç / Özkaynak
0.21x
Düşük kaldıraç — varlıkların büyük çoğunluğu özkaynak ile finanse ediliyor.
Faiz Karşılama Oranı
4.7x
Faiz karşılama 4.7x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Hasılat Büyümesi (YoY)
%-53.1
Hasılat yıllık %-53.1 geriledi — önemli ciro düşüşü.
Net Kâr Büyümesi (YoY)
%-85.6
Net kâr yıllık %-85.6 gerilemiş (2026/3) — ciddi kâr erimesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
49/100
Orta düzey sağlamlık (49/100). Değerleme ve risk kriterleri karma sinyal veriyor. Detaylı inceleme önerilir.
Orta
Potansiyel
-1.8%
Eksi %1.8 beklenen değer (40.16) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli 'AL' sinyali veriyor. Model güveni %72.
Bileşenler: FK hedefi: 35.19 | PD/DD hedefi: 52.20 | EV/EBITDA hedefi: 56.89 | DCF hedefi: 10.22
Damodaran Değerleme
20/100
Düşük Damodaran skoru (20/100). ROIC (%1.9) sermaye maliyetinin altında. DCF analizi mevcut fiyatı desteklemiyor.
Çok Zayıf
Dalio Risk Analizi
76/100
Düşük borç riski (76/100). Faiz karşılama oranı 4.7x — kabul edilebilir. Borç/EBITDA 0.9x — sağlıklı aralıkta.
Kaldıraç: 89/100 | Borç Servis: 92/100 | Kalite: 79/100
ROIC – Sermaye Getirisi
%1.9
ROIC (%1.9) sermaye maliyetinin (40.8%) altında → değer imha ediyor.
WACC: %40.8
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
10.07
DCF (10.07) güncel fiyatın %75.4 altında — nakit akışları mevcut fiyatı desteklemiyor.
Mevcut fiyat: 40.90
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
4/9
Zayıf Piotroski (4/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Nötr
Graham İçsel Değer
₺43.8
Graham değeri (₺43.8) güncel fiyata yakın (%+7.1). Adil fiyat bölgesinde.
Makul
⚖️ Sector Comparison
Sektör medyanının %3 altında — ucuz
Sektörden %20 daha ucuz (defter değerine göre)
Sektörden %28 daha düşük EV/EBITDA
ROIC 38.9 baz puan sermaye maliyetinin altında
Analyst Views and Target Price — external source
Bu bölümdeki dereceler ve hedef fiyat, aracı kurum analistlerinin kendi
beyanlarıdır; Lothien'in görüşü değildir ve doğrulanmamıştır.
This is not investment advice.
ARTMS — Participation Finance Compliance
Loading…