2855President Securities Corporation

🇹🇼 Tayvan Borsası
58.30
TWD
Analysis Scores
Lothien Robustness Score?
80/100
Çok Güçlü
Neden bu skor?
Damodaran ?
78/100
ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır
Dalio Risk ?
62/100
Piotroski ?
1/9
Zayıf
Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Graham ?
NT$80.6
Makul
Active Metric?
4/4
Confidence?
75%
Lothien Robustness Summary
91/100
Lothien Sağlamlık: Çok Güçlü (91/100)
Temel göstergelerin büyük çoğunluğu pozitif. Kârlılık, büyüme ve değerleme açısından güçlü görünüm. | Kısa Vade: Olumlu | Uzun Vade: Olumlu | Pozitif: 12 | Negatif: 3 | Nötr: 0
Net Kâr Pozitif
Son çeyrekte NT$8.8B net kâr açıklandı. Şirket kârlı.
Çeyreklik Kâr Artışı
Net kâr bir önceki çeyreğe göre %+286.1 arttı (NT$2.3B → NT$8.8B). Kısa vadede olumlu momentum.
Yıllık Kâr Büyümesi Güçlü
Geçen yılın aynı dönemine göre net kâr %+1405.2 arttı. Büyüme trendi sağlıklı.
4 Çeyrek Üst Üste Artış
Son 4 çeyrek üst üste kâr artıyor. Güçlü yukarı trend devam ediyor.
Hasılat Büyümesi Güçlü
Satış gelirleri çeyreklik %+111.6 arttı (NT$10.6B → NT$22.3B). Talep güçlü.
Yıllık Hasılat Büyümesi Güçlü
Yıllık hasılat %+7387.5 arttı. Şirket büyüyor.
Yüksek Net Kâr Marjı
Net kâr marjı %39.6. Her 100NT$ satıştan 40NT$ kâr kalıyor.
Yüksek Borçluluk
Net borç/özkaynak oranı 2.00x. Yüksek kaldıraç risk taşır, faiz yükü ağır olabilir.
Kârlı ama Nakit Üretemiyor
Net kâr pozitif (NT$8.8B) ama FCF negatif (-NT$16.1B). Yatırım harcamaları yüksek veya alacak birikimi var.
FAVÖK Büyümesi
FAVÖK çeyreklik %+236.7 arttı (NT$3.2B → NT$10.7B). Operasyonel verimlilik artıyor.
Çok Düşük F/K
Trailing F/K: 6.1. Piyasa şirketi kârına göre düşük fiyatlıyor. Ucuz görünüyor ama sebebi araştırılmalı.
Yüksek ROE
Özkaynak getirisi (ROE): %34.4. Sermaye verimli kullanılıyor.
Lothien Sağlamlık Skoru: 80/100
Bileşik algoritma değerlendirmesine göre şirketin finansal yapısı güçlü görünüyor.
Özkaynak Büyümesi
Özkaynak çeyreklik %+15.2 arttı. Şirket içsel birikimle güçleniyor.
Sonraki Çeyrek: Düşüş Beklentisi
Tahminine göre kâr %-52.8 düşebilir. Sonraki bilançoya dikkat.

Data date 2026-10-16 Not investment advice; the figures are rule-based model output. How the scores are computed

Score record
Data date 2026-10-16
Update frequency Scheduled analysis run on business days at 19:30 Istanbul time; not every symbol is refreshed in every run

Method summaryThe Lothien Robustness Score (0-100) is a weighted combination of sub-scores computed by fixed rules from published financial statements and price data (Damodaran valuation, Dalio risk, Piotroski F-score, earnings quality, momentum and others). The rules are applied automatically to every covered stock, with weights that vary by sector.

AssumptionsCalculations rest on the company's latest published financial statements and on price data that may be delayed. Where four quarters have not been published, annual figures may be scaled from the available quarters. Model parameters such as the risk-free rate, the risk premium and long-term growth are fixed assumptions per exchange and contain no company-specific expectation.

Conflict of interestNo statement has been published on whether MIDAK, the operator of Lothien, or its team hold positions in these stocks. The figures are produced automatically by the same rules, without regard to any such position.

WarningThis information is not within the scope of investment advisory services and is not investment advice. The figures are the output of rule-based models and may not suit your financial situation or your risk and return preferences. Making an investment decision on the basis of this information alone may not lead to results that meet your expectations.

Model output; not investment advice; different models can disagree. Report an error

Risk Analysis (VaR) Yüksek
252 days
Annual Volatility ?
%39.2
VaR 95% ?
%3.67
daily max loss
VaR 99% ?
%5.36
daily max loss
CVaR 95% ?
%4.95
expected loss (tail)
Max Drawdown ?
%32.3
05.06.2026 → 30.07.2026
Skewness ?
0.31
Parametrik%3.67
Historik%3.15
Cornish-Fisher%3.30
Return Distribution
Valuation
Potential?
+60.0%
DCF Value ?
119.98
Debt Cycle?
Erken Genişleme
Balance Sheet Analysis? Q2026/6
Net kâr çeyreklik %+286.1 artarak 8.8B TWD oldu
Yıllık net kâr büyümesi %+1405.2
Hasılat çeyreklik %+111.6 büyüdü (22.3B TWD)
Yıllık hasılat büyümesi güçlü (%+7387.5)
Brüt kâr marjı güçlü: %97.9
Brüt marj değişimi: %+1.2 puan
Net kâr marjı yüksek: %39.6
FAVÖK çeyreklik %+236.7 büyüdü (10.7B TWD)
FAVÖK marjı güçlü: %48.1
Toplam borç %+26.5 arttı → 108.3B TWD
Net borç hasılatın üzerinde: 95.9B TWD
Borç/Özkaynak oranı yüksek: 2.26x
Cari oran: 1.13x — yeterli likidite
Nakit %+41.8 arttı → 12.5B TWD
İşletme nakit akışı negatif: -16.0B TWD
Serbest nakit akışı negatif: -16.1B TWD — yatırımlar nakdi aşıyor
ROE: %18.4
ROA: %2.2
Toplam varlıklar %+47.7 büyüdü → 395.2B TWD
Özkaynak %+15.2 arttı → 48.0B TWD
İşletme kârı pozitif: 18.7B TWD
İşletme kârı büyüme: %+136.4
Faiz karşılama oranı güçlü: 13.5x (Faiz: 794.5M TWD)
Ödenmiş sermaye: 1.6B TWD
Net işletme sermayesi pozitif: 42.3B TWD
İşletme sermayesi değişimi: %+18.8
CAPEX: 102.6M TWD (Hasılatın %0.5'i)
Son 5 çeyrek ardışık kâr
Fiyat TRAMA-99 üzerinde: %+17.1 — teknik trend olumlu
Destek seviyesi: TRAMA-99 = 49.79 TWD
Fundamental & Technical Analysis
Profitability
Net Kâr Marjı %39.6
Net kâr marjı %39.6 — çok güçlü. Bir önceki çeyreğe göre +17.9 puan artış.
ROE – Özkaynak Getirisi (TTM) %34.4
ROE %34.4 — yüksek özkaynak verimliliği.
FAVÖK Marjı %48.1
FAVÖK marjı %48.1 — operasyonel olarak çok verimli.
Brüt Kâr Marjı %97.9
Hasılat başına brüt kâr %97.9. Güçlü fiyatlama gücü.
Serbest Nakit Akışı Marjı (TTM) %-120.0
TTM Serbest Nakit Akışı gelirin %-120.0'i. Negatif FCF — şirket nakit tüketiyor.
Valuation
F/K Oranı 6.1x Sector: 18.1x
F/K 6.1x — sektör medyanının (18.1x) %66 altında. Değer yatırımı açısından cazip.
PD/DD Oranı 1.97x Sector: 2.14x
PD/DD 1.97x — sektör medyanı (2.14x) altında veya yakın. Makul değerleme.
EV/EBITDA 9.7x Sector: 7.7x
EV/EBITDA 9.7x — sektör medyanının (7.7x) %25 üzerinde. EBITDA’ya göre pahalı.
Indebtedness
Cari Oran 1.13x
Cari oran 1.13x — sınırda, dikkat gerektirir.
Net Borç / EBITDA 5.5x
Net Borç/EBITDA 5.5x — aşırı kaldıraç. Kırılgan borç profili.
Borç / Özkaynak 2.26x
Borç/Özkaynak 2.26x — yüksek kaldıraç. Borç döngüsü değişimlerine karşı hassas.
Faiz Karşılama Oranı 8.6x
Faiz karşılama 8.6x — faiz yükümlülükleri rahatça karşılanıyor.
Growth
Hasılat Büyümesi (YoY) %+7387.5
Hasılat yıllık %7387.5 büyüdü (2026/6) — güçlü büyüme. Sektör genişlemesi ve/veya pazar payı artışı.
Net Kâr Büyümesi (YoY) %+1405.2
Net kâr yıllık %1405.2 artmış (2026/6) — olağanüstü kâr büyümesi.
Score Explanations
Lothien Sağlamlık
80/100
Çok güçlü sağlamlık skoru (80/100). Damodaran değerlemesi, Dalio risk analizi ve bilanço kalite kriterleri büyük ölçüde karşılanmış.
Çok Güçlü
Potansiyel
+60.0%
Artı %60.0 beklenen değer (94.58) ile güncel fiyat karşılaştırması. 4/4 değerleme modeli hesaplanabildi. Model güveni %75.
Bileşenler: FK hedefi: 177.30 | PD/DD hedefi: 69.72 | EV/EBITDA hedefi: 47.17 | DCF hedefi: 119.98
Damodaran Değerleme
78/100
Güçlü Damodaran değerlemesi (78/100). ROIC sermaye maliyetini karşılıyor, şirket değer yaratıyor. Eksik/sorunlu: ROIC banka/finans için tanımsız — mevduat/prim fonlaması borç değil hammaddedir; değerleme öz-sermaye (P/DD) tabanlı yapılır.
Güçlü
Dalio Risk Analizi
62/100
Orta düzey borç riski (62/100). Faiz karşılama oranı 8.6x — güçlü. Borç/EBITDA 5.5x — yüksek borç yükü.
Kaldıraç: 50/100 | Borç Servis: 78/100 | Kalite: 80/100
DCF İndirgenmiş Nakit Akışı
119.98
DCF modeli 119.98 hedef değer üretmiş — güncel fiyata göre %103.0 ucuz.
Mevcut fiyat: 59.10
Borç Döngüsü Fazı
Erken Genişleme
Borç azalıyor, büyüme ivme kazanıyor. Şirket bilanço temizliği döneminde — piyasal açıdan olumlu.
Piotroski F-Score
1/9
Zayıf Piotroski (1/9). Çok sayıda bilanço kalitesi kriteri karşılanamıyor. Not: Onceki donem ROA verisi eksik (C1 delta-ROA); Önceki yıl verisi yok → marj karşılaştırılamadı (C8)
Zayıf
Graham İçsel Değer
NT$80.6
Graham içsel değer: NT$80.6. Makul
Makul
⚖️ Sector Comparison
F/K Oranı
6.1x vs 18.1x
Sektör medyanının %66 altında — ucuz
PD/DD Oranı
1.97x vs 2.14x
Sektörden %8 daha ucuz (defter değerine göre)
EV/EBITDA
9.7x vs 7.7x
Sektörden %25 daha yüksek EV/EBITDA
Net Kâr Marjı (TTM)
%35.3 vs %45.0 EBITDA marjı
TTM net kâr marjı %35.3
TRAMA-99 Trend — Güçlü Yükseliş Trendi
Fiyat (58.30), TRAMA-99 çizgisinin %17.1 üzerinde. Güçlü yükseliş trendi devam ediyor. Teknik momentum olumlu.
Price:: 58.30
TRAMA: 49.79
Difference: %+17.1
Charts
Indicators
BB deviation ?
RSI thresholds ?

Price Chart ?
RSI (14) ?
Bollinger Bands ?
MACD ?
Gold-Based Price + TRAMA (Stock / Gram Gold) ?
P/E Ratio ?
P/B Ratio ?
EBITDA ?
Net Working Capital ?
Current Ratio ?
2855 — Participation Finance Compliance
Loading…
The Lothien health scores and analyses on this page are for informational purposes only. They do not constitute investment advice. Please consult a licensed investment advisor before making investment decisions.